Skip to main content

Nadmiar obowiązków oraz wyzwania dnia codziennego powodują, że rzadko myślimy o starości. Być może podświadomie nie chcemy o niej myśleć, bo najczęściej kojarzy nam się ona z bólem, cierpieniem, końcem wszystkiego, końcem życia… Nie jest to więc wyczekiwany etap w życiu człowieka, ani dla niego ani dla jego najbliższej rodziny. Problem w tym, że to nieunikniona faza dla każdego człowieka, która prędzej czy później dosięgnie naszych bliskich, a w końcu także i nas samych.

Ale czy starość musi być udręką? Czy starość musi być smutna i bolesna? Tu w tym miejscu warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest starość. Ludzie starzy kojarzą nam się zazwyczaj z osobami niedołężnymi, schorowanymi, a czasem niestety nawet niepotrzebnymi. Zastanówmy się.. Obecnie w Europie, w tym także w Polsce mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się, co wynika nie tylko z przewagi liczby ludzi starszych w porównaniu z osobami młodymi, ale także z wydłużenia długości życia człowieka. Zmiany te powodują, że osób starszych w społeczeństwie stosunkowo szybko przybywa.

prywatna obiepka nad osobami starszymi

Choć starzenie się jest procesem całkowicie naturalnym, to należy pamiętać, że u każdego człowieka proces ten może przebiegać zupełnie inaczej. Człowiek starzejący się musi zmagać się z licznymi ograniczeniami we wszystkich sferach życia, począwszy od sfery fizycznej i społecznej po sferą psychiczną. Starość to przede wszystkim zmiany intelektualne i fizyczne u osoby starszej, które czasem są gwałtowne, ale również i takie, które następują stopniowo, w miarę upływu kolejnych lat życia. O ile zmiany te są niewielkie i przebiegają etapowo osoba starsza może się z nimi oswoić i wyrobić w sobie nawyk radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Czasem niewielkie wsparcie ze strony osób najbliższych staje się wystarczające. Bywają jednak sytuacje kiedy osoba starsza podstawowe czynności realizuje z trudem i nie jest w stanie poradzić sobie z szeregiem wyzwań, które stawia przed nią codzienność. Dzieje się tak zazwyczaj kiedy pojawiają się różne choroby, te jak wiadomo utożsamione są właśnie ze starością i najczęściej z nią współistnieją. Do typowych chorób okresu starości należą schorzenia układu nerwowego, układu ruchu, zaburzenia widzenia i słuchu, choroby układu krążenia, schorzenia metaboliczne, zaburzenia odżywiania i choroby układu pokarmowego.

opieka 24 dla osob starszych

Brak pomocy ze strony rodziny bądź otoczenia tylko nasilają i tak trudną sytuację osoby potrzebującej, pogłębia się bezradność, lęk i osamotnienie. Wielu starszych ludzi zaczyna postrzegać siebie jako ciężar dla rodziny. Zwłaszcza kiedy rodzina nie zawsze może pozwolić sobie na odpowiednią opiekę nad osobą starszą w jej własnym domu. Wiele rodzin właśnie wtedy decyduje się na umieszczenie osoby chorej, potrzebującej w domu opieki. I choć decyzja o przeniesieniu do domu opieki zwykle jest bolesna, to często również nietrafiona. Zwłaszcza przy osobach dotychczas samodzielnych i aktywnych umieszczenie w domu opieki przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i ducha seniora. Zmiana miejsca zamieszkania w okresie starości powoduje szereg problemów oraz niepotrzebny stres wynikający z konieczności opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania. Nie bez powodu mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Ryzyko utraty kontaktu z kolegami, ze znajomymi z sąsiedztwa oraz z własnymi przedmiotami dodatkowo nasilają lęk i obawy, co w konsekwencji może doprowadzić do depresji i całkowitej utraty kontaktu z osobą starszą. W okresie starości niezwykle trudno jest bowiem adaptować się do nowych, odmiennych warunków życia.

Ale czy jest to konieczne? Jak poradzić sobie w tym trudnym momencie życia?

Ludzie, którzy spotkali się ze starością w swojej rodzinie bądź bliskim otoczeniu zauważyli, że opieka nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak wystarczającej wiedzy specjalistycznej w tym zakresie oraz brak wsparcia dla osób, które na co dzień taką opiekę sprawują. Starość generuje szereg wyzwań, z którymi muszą poradzić sobie osoby starsze oraz ich rodziny. Nie ma co ukrywać, że nawet członkom rodziny sprawującym taką opiekę należy się chwila wytchnienia, odpoczynek aby mogli dźwignąć ciężar, jaki przyszło im nieść. Czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, bo bez odpowiedniego przeszkolenia w pielęgnacji seniorów nie zapewnimy naszym bliskim opieki na poziomie, na który na pewno zasługują…

Ilona Kubaszewska

Author Ilona Kubaszewska

More posts by Ilona Kubaszewska

Leave a Reply